Szkoły muzyczne można podzielić na publiczne i niepubliczne, popołudniowe i ogólnokształcące. Różnicę stanowią koszty nauki, ale również oferta edukacyjna i kwestie organizacyjne. Warto przy tym pamiętać, że także szkoła prywatna może funkcjonować jak publiczna szkoła muzyczna - Katowice to jedno z wielu miast, w którym można znaleźć taką placówkę.
W państwowej (publicznej) szkole muzycznej sama nauka jest bezpłatna, z kolei w prywatnej (niepublicznej) trzeba zapłacić jednorazową opłatę wpisową oraz uiszczać comiesięczne czesne. W obu placówkach trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi m.in. z zakupem (lub wypożyczeniem) instrumentu, wyprawką szkolną czy wyjściami na koncerty. Jednak różnica tkwi nie tylko w kosztach. Charakterystyczne dla szkół prywatnych są mało liczne klasy. Dzięki temu dziecko zyskuje kameralne warunki do nauki i może wykazać się większym zaangażowaniem, np. podczas pracy w grupie. Z kolei nauczyciel może lepiej poznać swoich podopiecznych i poświęcić więcej uwagi każdemu uczniowi z osobna.
Jak wspomniano na wstępie, szkoła niepubliczna może mieć takie same uprawnienia jak publiczna szkoła muzyczna. Katowice to duże miasto i można tutaj znaleźć prywatną placówkę, która przestrzega odgórnych wymogów edukacyjnych i zapewnia takie same świadectwa jak szkoła państwowa. Uprawnienia szkoły publicznej mają na przykład wszystkie szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne (art. 176 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). W tego typu placówkach dziecko uczy się zarówno przedmiotów stricte artystycznych, jak i przedmiotów zgodnych z podstawą programową obowiązującą w zwykłych szkołach. W rezultacie uczeń dojeżdża tylko do jednej placówki i tym samym zyskuje więcej wolnego czasu, który może przeznaczyć m.in. na ćwiczenie gry na instrumencie.
Jeśli chodzi o to, jakich przedmiotów uczy szkoła muzyczna, Katowice są pod tym względem zróżnicowane. Można zapisać dziecko do szkoły popołudniowej, w której uczniowie uczęszczają tylko na zajęcia artystyczne. W przypadku szkół I stopnia realizujących 8-letni cykl kształcenia (klasy I-VIII) do przedmiotów obowiązkowych należą:
Z kolei w szkołach muzycznych realizujących kształcenie ogólne dzieci uczą się zarówno przedmiotów artystycznych, jak i zwykłych. Są to m.in. język polski, matematyka, biologia, chemia, wychowanie fizyczne oraz wszystkie pozostałe przedmioty obowiązujące w podstawie programowej. W szkole prywatnej często jest więcej lekcji języka obcego niż w szkołach państwowych (np. 4 godziny języka angielskiego). Niepubliczna ogólnokształcąca szkoła muzyczna może oferować również dodatkowe zajęcia: plastyczne, sportowe (np. zajęcia pływania) oraz informatyczne.
Jeżeli rodzicom zależy na tym, aby dziecko uczęszczało do szkoły prywatnej, ale otrzymywało państwowe świadectwa, należy wówczas szukać szkoły niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej. Takie uprawnienia ma na przykład Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia „Elementarz”. Placówka oferuje wszechstronne kształcenie artystyczne, a jednocześnie zapewnia to, co najlepsze w szkołach prywatnych: małe klasy, indywidualne podejście do ucznia, ciekawe zajęcia dodatkowe.
Ofertę szkoły można sprawdzić na stronie internetowej: muzyczna.pl, natomiast żeby znaleźć placówkę na mapie miasta, wystarczy wpisać adres: szkoła muzyczna Katowice, ul. Studencka 18. Z placówką można skontaktować się również telefonicznie pod numerem +48 798 285 888 lub przez e-mail: sekretariat@muzyczna.pl.
Data publikacji: 24-06-2024